Projekt Metropolia Idei – zaproszenie

 

21 czerwca o godz. 16.30w Galerii Teatru Korez w Katowicach (plac Sejmu Śląskiego 2).

O tej porze w ramach projektu Metropolia Idei rozpoczniemy wyjątkowe warsztaty dla mieszkańców regionu. Przyjrzymy się nieco bliżej pomysłowi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która chce uruchomić MetroLab, czyli miejskie laboratorium. Czym są takie miejsca i po co powstają? Co mogą zmienić? Od razu nasuwają się takie pytania, odpowiedzi dostarczymy w nietypowy sposób. Razem z mieszkańcami Metropolii zastanowimy się, jakich miejskich innowacji MetroLab powinien zacząć szukać już na początku swojej działalności. Czy powinien się skupić na komunikacji miejskiej? Na smogu? A może edukacji? A co z zielenią w mieście i kulturą? A co z budżetem obywatelskim? Co wymaga zmian i poprawek? Jakie miejskie eksperymenty chcemy przeprowadzić? Zamkniemy jakąś ulicę dla samochodów czy może urządzimy szkolną klasę bez ocen?

Odpowiedzi poszukamy na warsztatach.

Prosimy o zapisy na adres (przemyslaw.jedlecki@agora.pl)

Bezpośrednio po nich o godz. 18.15 w tym samym będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi o tym, jak dziś wygląda miejski dyskurs.
Czy żyjemy w bańkach i tylko żądamy? Czy potrafimy ustąpić? Czym jest wspólne dobro w mieście?

Naszymi gośćmi będą: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. Tadeusz Sławek, filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, dr Piotr Kulas, socjolog i historyk idei oraz Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej i Aneta Moczkowska, ekspertka projektów społecznych, była wiceprezydent Tychów i prezes Parku Śląskiego